DEAD PREZ+MOHAMMED ALI
Den politiska hiphopduon Dead Prez bestående av M-1 och Stic.man kommer tillbaka till Sverige i november. I somras såg vi ett Dead Prez i högform på Way Out West i Göteborg och dessförinnan framförde de två hyllade och slutsålda konserter på Kägelbanan i Stockholm och Mejeriet i Lund. I vinter är de tillbaka på svensk mark igen och den 18 november kommer de till Nalen.
Från början var Dead Prez väldigt underground med inspiration från såväl Malcolm X som Public Enemy. Sedan starten har de nått stor framgång och blivit en smått legendarisk hiphopduo. De två bandmedlemmarna träffades på universitet i Florida och delade en passion för musik och politik vilket resulterade i den första singeln ”Police State with Chairman Omali” som släpptes 1998. De har sedan dess samarbetat med giganter som Big Pun, Jay-Z och Immortal Technique och dessutom släppt 2000 års tveklöst bästa hiphopskiva, ”Let’s get Free” med låtar som "African" och "Hip-hop".
I sommar kom bandets sjunde album ”Pulse of the People” som gör Dead Prez glödheta när de kliver fram på Nalens scen i kyliga november!
Support: Mohammed Ali
|